ÖZEL YÖNELT ANADOLU LİSESİ

ÖZEL YÖNELT ANADOLU LİSESİ

Özel Yönelt Anadolu Lisesi eğitim öğretim hayatına başladığı ilk günden itibaren kendini iyi ifade edebilen, bilimi yakından takip eden, ailesine ve milletine faydalı, mutlu ve en önemlisi Atatürk’ün çizdiği çağdaş yoldan ayrılmayan bireyler yetiştirmeyi hedeflemiştir. Tam da bu yol haritasıyla kendimize uygun hedefler belirlemekteyiz.

  1. sınıfa kayıt yaptıracak öğrencilerimizin sınıflarını belirlemek için MEB’in yaptığı LGS’yibaz almaktayız. Böylelikle öğrencilerimizin bireysel başarısına en uygun sınıfı belirlemekte ve orada daha faydalı eğitim almasını sağlamaktayız.

Öğrencilerimizin sınıfları belirlendikten sonra ilk olarak sınıf rehber öğretmeni ve okul rehber öğretmenin iş birliği ile ona uygun bir çalışma programı hazırlanmaktadır. Bu sayede geçmiş yıllara yönelik varsa eksikler giderilmekte ve yeni eğitim öğretim yılına daha bilinçli bir başlangıç yapma hedeflenmektedir. Belirli aralıklarla yapılan tarama ve deneme sınavlarında öğrencilerimizin mevcut durumu takip altına alınmakta var olan eksiklikler etüt ve birebirlerle giderilmektedir.

Okulumuzda öğretim çalışmalarının temel taşını deneyimli ders öğretmenleri oluşturmaktadır. Alanında uzman öğreticiler tarafından öğrencilerimiz 9. Sınıftan itibaren yoğun bir şekilde üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır. 11. sınıfta başlatılan TYT derslerimizle öğrencilerimiz 12. sınıfa geçmeden sınav öğrencisi gibi çalışmalara başlamaktadır. Öğrencilerimizde akademik gelişimi desteklemek onlara farklı bakış açıları kazandırmak için dönem dönem konu ve dersle bağlantılı olarak üniversitelerle iş birliği yapılmakta ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenlerin okulumuzda sunum yapmaları sağlanmaktadır.  Fizik, kimya ve biyoloji derslerimiz amacına uygun bir şekilde donatılmış laboratuvarlarımızda gerçekleşmekte böyleliklebilginin kalıcı olması sağlanmaktadır.

12.sınıflarımızda akademik başarının tamamlanması için 9,10 ve 11. sınıf tekrarları yapılmakta, cumartesi günü sabah beş ders zorunlu birebir ve soru çözümü yapılmakta öğleden sonraları da TYT ve AYT denemelerimiz uygulanmaktadır Öğrencilerin akademik eksiklerini tamamlamak için hafta içi deneme sınavları, düzenli olarak etütler ve soru çözümleri yapılmaktadır.

Kendini her konuda ifade edebilen bireyler yetiştirmek adına sözel derslerimizde etkili sunumlar yapılmakta ve öğrencilerin derslerde aktif olması sağlanmaktadır. Gerçek anlamda kitap okuma sevgisi kazanılması için öğrencilerle beğenileri doğrultusunda kitaplar seçilmekte her hafta Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde bir saat kitap okunmaktadır.Daha sonra bu kitapla ilgili çeşitli değerlendirmeler yapılmaktadır. Okuma salonumuz ve konferans salonumuz bu çalışmalar için kullanılmaktadır.

Sosyal etkinliklerin çok yönlü yapıldığı okulumuzda her yıl düzenli olarak Sanat Gecesi düzenlenmekte, Mürekkep Lekesi isimli sanat dergisi çıkarılmakta, bilgi yarışmaları yapılmakta, çeşitli konularda yazma çalışmaları yapılmaktadır.

Rehberlik servisi öğrencilerimizin sınava hazırlanması için yoğun bir şekilde çalışmalarını yürütmekte, verimli ders çalışma programları ile öğrencilerimizin öğrenmesini kolaylaştırarak kaygılarını azaltmaktadır.

İngilizce ve Almanca branşlarında Türkiye geneline hitap eden organizasyonlar yapılmaktadır. MUN projesi Türkiye’deki tüm liselere açık bir projedir. MUN’da dünya sorunları İngilizce ve Türkçe sunumlarla komitelerde tartışılmaktadır.

Her sene gerçekleştirilen Talent Show ile öğrencilerin yabancı dillere daha eğlenceli bir şekilde bakması sağlanmaktadır. İngilizce anlatımında kur sistemi uygulanmaktaböylece İngilizce öğretiminde Dünya Dil Öğretme Kriteri yerine getirilmektedir.

Araştıran, sorgulayan, düşünen bireyler yetiştirmek amacıyla TÜBİTAK projeleri kapsamında öğrencilerimiz desteklenmekte ve her sene düzenli olarak TUBİTAK yarışmalarına katılım sağlanmaktadır.

Öğrencilerimizin ufkunu açmak ve öğrencilerimize farklı kültürleri tanıtmak amacıyla her sene CERN bilim ve kültür gezisi düzenlenmektedir.

Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması(URFODU)’naokulumuzdan her sene öğrencilerimiz katılmakta ve yurt dışında yapılan finallerde çeşitli alanlarda dereceler alınmaktadır. Böylece yeni kültürlerle tanışmakta, yabancı dil pratiği yapmakta ve kendilerini geliştirmektedirler.

Spor dallarında da etkin bir şekilde öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusundafutbol, voleybol, masa tenisi, dart gibi alanlarda iyi sporcular yetiştirilmektedir. Okul takımlarımızla ve bireysel öğrenci katılımlarıyla ilde düzenlenen pek çok turnuvada okulumuza gurur veren dereceleri almış bulunmaktayız.

Müzik ve resim alanında öğretmenlerimizin yaratıcı yönleri ile öğrencilerimizin yetenekleri birleştirilmekte ve ortaya kaliteli ürünler çıkmaktadır. Her sene düzenlenen “O Ses Yönelt” ile öğrencilerimiz hem eğlenmekte hem de yeteneklerini sergilemektedir.

Yönelt Anadolu Lisesinde amaç kendini her anlamda bilgi ve sanatsal beceriye donatmış, sevgi ve saygı kavramlarını özümsemiş, yetkin bireyler mezun etmektir. Böylelikle Muğla’da 1990’dan beri süregelen “Yönelt Kültürü Geleneği” nesilden nesle aktarılmaktadır.